A grafikával kapcsolatos tudás egyszerre jelent karrierlehetőséget és önkifejezési formát. Ennek az oka, hogy kreatív területként nem csak egy a munkák közül, hiszen gondolatokból, érzésekből, hatást kiváltó elemekből áll, ami a grafikus személyiségéből is táplálkozik. Természetesen a munka jellege és a megrendelő által biztosított szabadságfok határozza meg a mértékét, de a saját stílus minden projektben szerepet kaphat. Ez a jellemző persze elsősorban azok számára teszi vonzóvá a kreatív szakmákat, akik szeretik a személyiségüket belevinni munkájukba és nem zavarja őket, ha ez óhatatlanul szubjektív elemet visz a teljesítményük megítélésébe.
Kétségtelen előnye a grafikai szakmának, hogy akár egyedül is gyakorolható, a projekten belül akár önállóan is végezhető ez a terület, ez pedig segítheti a saját vállalkozás kialakítását vagy másodállás vállalását. Előny továbbá, hogy akár teljes mértékben online munkáról van szó.
A szakmát persze kihívások is érik. A mesterséges intelligencia térnyerése bizonyos területeken szűkítheti a grafikusok lehetőségeit. Ez a veszély azonban szinte minden terület esetén felmerülhet, ahol távolról készíthető, digitális produktum előállítása a cél. Az AI viszont előnyöket is tartogathat azok számára, akik segítségként hatékonyan képesek használni munkájuk során.
A grafikával kapcsolatos munkákat két tengelyen tudjuk legjobban elhelyezni. Az egyik szempontrendszer a digitális és print vonalon zajlik. Előbb lehet egyebek mellett honlap, bemutatkozó pdf vagy egy social media illusztráció. Utóbbi lehet mondjuk prospektus, csomagolásdizájn vagy könyv. A print és online területek természetesen összeérhetnek, egy bemutatkozó anyag némi módosítással, hasonló módon készíthető el mindkét formátumban. A másik szempont a kreatív tervezés és előkészítés tengelyén határozható meg. A kreatív csapat vezetése az art director feladata, az online feladatokat webdizájner, webgrafikus végzi, a UX/UI dizájner felelős az online felületek webergonómia, ügyfélélmény és hatékonyság biztosításáért. Egy tördelőszerkesztő a szöveg elrendezéséért felel, a nyomdai előkészítés print oldalon pedig a DTP operátor feladata.
A grafikai tudás alapja sok esetben alapműveltségnek számít, máshol pusztán leegyszerűsíti a kommunikációt. Az elmélyült grafikai ismeretek és gyakorlat pedig karrierváltást is jelenthet. Legyen bármelyikről is szó, a Webler Oktatóstúdió számos tanfolyamot kínál, amelyek az adott cél elérését segíthetik.
A Művészeti grafikus képzés nagyobb lélegzetvételű tanfolyam, ahol a programismeret mellett számos elméleti tudást is átad, a művészettörténettől a prezentációs ismereteken túl a saját portfólió összeállításáig számos területet érint. A Grafikai tanfolyam azoknak szól, akik az alap programismeretet szeretnék elsajátítani, amivel komplexebb munkákat vagy egyszerű részmegoldásokat is képes produkálni rövid idő alatt. A UX/UI dizájner tanfolyam olyan grafikai tervezőknek vagy megrendelőknek szól, akik hatékonyabbá szeretnék tenni projektük hatékonyságát. A Photoshop, Illustrator és Indesign programról szóló kurzusok külön is elérhetőek, azok számára, akik egy speciális területen szeretnék tudásukat bővíteni. Akik 3D tervezés terén szeretnének dolgozni, a Blender tanfolyam nyújt megoldást. A Social Media Manager összefogja Photoshop ismerete mellett az online marketing és videóvágás képzést is, így teljeskörű közösségi média felelőssé lehet válni egy tanfolyam alatt. A kurzusok jellemzően fókuszt helyeznek az online és mesterséges intelligenciával kapcsolatos ismeretekre is.
A képzések jellemzően csoportos, élő, online képzés formájában valósulnak meg, amelyre a Webler honlapján lehet jelentkezni. Igény esetén céges képzések is elérhetőek, akár egyedileg kialakított feltételek mellett, legyen szó a tematikáról, helyszínről vagy csoportlétszámról.
Informatika: jövőálló szakma
A millennium utáni évek az informatika térhódításáról szóltak, az elmúlt évekig, amikor a mesterséges intelligencia vált a technológiai ipar kulcsszavává. Sokan talán nem gondolnak bele, hogy a két fogalom nem egymástól függetlenül, hanem együtt működik: jelen tudásunk szerint az informatika nem csak a jelen, de a jövő szakmája is.
A sikerterületek sajátja, hogy elképesztően sokrétűek, így az informatikus sem egy szakmát jelent, számos területet érint, amelyeket érdemes megismernünk, ha ezen a területen képzeljük el a jövőnket.
Programozó: a programozó, fejlesztő, kódoló azért sem lehet egy szakma, mert számos technológia, illetve azok kombinációjának elsajátítása mutatja meg, hogy valaki tulajdonképpen milyen fejlesztő is. Alapszabály szerint frontend és backend fejlesztőt különböztetünk meg. Leegyszerűsítve az előbbi a felhasználók által látható, utóbbi a háttér, rendszerlogikák kialakításáért felel. Aki mindkét oldalon jártas, az a Fullstack fejlesztő. Programnyelvek szerint érdemes megismerni a JAVA-t, ami egy nagyvállalati programnyelv; a Python-t, ami kezdők, de akár a mesterséges intelligencia fejlesztők számára is ideális, modern nyelv; a PHP-t, ami jól bevált nyelv, amellyel például üzleti honlapok háttérlogikáját adja; a C#, ami a Windows környezetű alkalmazások nyelve; a C++ például játékfejlesztésnél hasznos; Android, a mobilfejlesztés natív nyelve, ami a JAVA nyelvvel is rokonságban van. Érdemes megemlíteni a Javascript-et, ami webes alappillér. Több más nyelv mellett a munkát segítő keretrendszerek is segíthetik munkánkat, legyen szó a React-ról, Angular-ról, Vue-ról, .Net-ről.
Szoftvertesztelő: a szoftverek fejlődése magával húzta a minőségbiztosításukkal kapcsolatos igényeket. A szoftvertesztelőket alapvetően manuális és automata tesztelőkre osztjuk. Előbbi a nevéből is láthatóan felhasználói szinten, természetesen teszteseteket alapul véve, rendszerszintűen teszteli a funkcionalitás helyes működését. Az automatizált tesztelő bizonyos tesztfázisokat scriptek, programok segítségével automatikusan végzi. Ebből adódóan ez a szakértő egy lépéssel közelebb áll a fejlesztőkhöz.
Rendszerüzemeltető: ha már van programunk és le is teszteltük, már csak infrastruktúra kell, amin futhat és persze üzemben is kell tartani ezeket a szoftvereket. A rendszergazda, eggyel tovább lépve a rendszerüzemeltető, illetve infrastruktúra szakértő pont ezt a környezetet alakítja ki és üzemelteti biztonságosan, legyen szó Windows vagy Linux szerver vagy felhőtechnológia, pl. AWS vagy Azure.
A Webler Oktatóstúdió a fenti képzések mellett más digitális képzések átadásával is foglalkozik már több, mint 10 éve. A csoportos, elő, online tanfolyamok mára már sok ezer hallgató karrierépítését segítette. A képzések jellemzően csoportos, élő, online képzés formájában valósulnak meg, amelyre a Webler honlapján lehet jelentkezni. Igény esetén céges képzések is elérhetőek, akár egyedileg kialakított feltételek mellett, legyen szó a tematikáról, helyszínről vagy csoportlétszámról.