A világ első állatkertje, amely a napjainkban látogatott, modern intézményekre hajaz, a Schönbrunni Állatkert, mely 1740-ben került megalapításra. Hazánkban a fővárosi állatkert volt az első, 1866-ban.
Az állatkertek gyakran váltanak ki heves érzelmeket az emberekből. Ezzel a témával kapcsolatban ugyanis nem mindig pozitívak a reakciók, hiszen rengetegen vélekednek úgy az állatkertekről, mint az állatokat természetes élőhelyüktől megfosztók táboráról. Azonban érdemes elgondolkodni ezen és utánajárni a dolgoknak! Bár régen talán nem teljesen így működött, mára már szinte minden állatkert valamilyen környezetvédelmi program részeként végez tevékenységet. Például segítenek a veszélyeztetett fajok fenntartásában, fogságban történő szaporításában, hogy később visszakerülhessenek természetes közegükbe. Kutatóprogramokban nyújtanak segítséget és sok helyen a mentett, sérült állatokat is befogadják, ellátják.
Az állatkertekben szigorú előírásoknak kell megfelelni, melyek az állatok érdekeinek védelmében minden lehetséges dologra kiterjednek. Például az orvosi vizsgálatok gyakorisága, az etetés mikéntje, a megfelelő környezet biztosítása, stb.. Ezeket bármikor számon kérhetik az erre szakosodott ellenőrök. A belépődíjak az állatok jóllétét, valamint az intézmény fenntartását fedezik, persze rengeteg állami támogatással kiegészítve. Az állatkertek – legyenek hagyományosak vagy specializáltak – olyan ismereteket és élményeket nyújthatnak a látogatóknak, melyeket könyvekből vagy az internetről nem élhetnének át. Mivel manapság nem sokan tehetik meg, hogy szafari kalandon vesznek részt, hogy természetes közegükben láthassák az afrikai elefántokat vagy az oroszlánokat, az állatkert egy bárki számára elérhető opciót nyújt. Vegyék fel az állatkerti látogatást a gyerekekkel töltött programok listájára!